Načítám, čekejte prosím ...

Informační středisko pro rozvoj Moravských Kopanic, o.p.s. se sídlem ve Starém Hrozenkově

Využijte našeho regionálního katalogu a tržnice ekologického zemědělství

Katalog ekologického zemědělství

Tržnice ekologického zemědělství

Tipy na výlet

Kopanice a jejich okolí nabízejí řadu krásných míst. Nejlépe je asi poznáte, pokud se za nimi vypravíte pěšky. Je těžké doporučit  návštěvníkům ta nejzajímavější, protože jich je celá řada, a navíc každý vyhledává něco jiného. Pro někoho jsou lákavé vyhlídky, jiný se raději projde hustým lesem, další se cítí nejlépe u vody či ve skalách. Pokusíme se proto na těchto stránkách shrnout alespoň několik orientačních tipů a doporučení. Věříme, že si cestu k dalším hezkým místům už najdete sami, podle toho, jak Vám to bude nejlépe vyhovovat, a také podle toho, jak Vám to dovolí čas, zdraví, příroda a počasí.

Vyhlídky

V posledních letech se stala velkým turistickým lákadlem rozhledna na Velkém Lopeníku

Doprovodný obrázek

v nadmořské výšce 911 m.n.m., ze které je pěkný výhled nejen na Kopanice, ale i na široké okolí. Nejlépe se k ní z české strany dostanete buď z Mikulčina Vrchu přes Lopenické sedlo po zelené turistické značce, nebo z obce Lopeník po žluté značce. Přístupová cesta sem vede i z Velké Javořiny a ze slovenské strany. Rozhledna byla otevřena v roce 2005. Její výška je 22 metrů. Jde o dřevěnou kontrukci umístěnou na kamenné podsadě.
 

 

K dalším vyhlídkovým místům patří v kraji samozřejmě nejvyšší hora Bílých Karpat - Velká Javořina s výškou 970 m.n.m.. Odtud jsou krásné výhledy do okolí i bez toho, že by bylo nutné vystavět na vrcholu rozhlednu.

Jedny z nejkrásnějších výhledů můžete spatřit, pokud se vydáte do obce Vyškovec. Musíte však vystoupat až na hřeben a odtud se pak vydat po červené značce směrem ke slovenské hranici. Výchozím bodem pro tuto vyhlídkovou tůru mohou být například Hribovně (část Vyškovce), kde je točna autobusu, který přijíždí od Rasové (Nový Dvůr, Rasová).  Je zde také možnost zaparkovat auto. Z Hribovní půjdete přes Kykulu a Machnáč a pak dále třeba až na Sokolí kameň, který už leží na Slovensku. Pěkná vyhlídka na široké okolí je i z chaty Valmont.
V části obce Vyškovec-Hribovně je postaven i malý kamenný pomníček americkým letcům, kteří zde zahynuli v roce 1944 během letecké bitvy.  

obrázky z cesty na Sokolí kameň

Doprovodný obrázek Doprovodný obrázek

V obci Žítková jsou také velmi pěkná místa s výhledem. Najdete je například, když se vydáte od obecního úřadu po modré turistické značce směrem k části Lokov. Na modrou značku na hřebeni navazuje pak červená značka vedoucí až k vrcholu Javorníka (782 m.n.m.) a je možné po ní pokračovat ještě dál. Červená značka však už vede z Lokova většinou lesem a nabízí jen omezené možnosti co se výhledů týče.

Další krásnou vyhlídkovou trasou na Žítkové je hřebenová cesta vedoucí od obecního úřadu směrem k části obce Boky.

Starý Hrozenkov leží v údolí, pokud tedy hledáte vyhlídky, musíte se vyšplhat na některý z okolních kopců. Z nich je však většinou výhled spíš jen na samotnou obec.

Naučné stezky v okolí

Naučná stezka Okolo Hrozenka - obnovené panely v roce 2015 i značení
Naučná stezka Moravské Kopanice - obnovené panely v roce 2015, značení zatím ne
Naučná stezka Lopeník - JIŽ NEFUNKČNÍ !!!! 
Naučná stezka Květná
Bojkovická naučná stezka - ve špatném stavu.

V roce  2015 byla zcela nově zrekonstruována stezka Okolo Hrozenka. Trasa byla zkrácena - nyní má 14,4 km. Už neprochází Žítkovou, jako dříve, ale  vede ze Starého Hrozenkova pouze na Vyškovec a potom pokračuje přes Vápenice kolem zvonice opět do Starého Hrozenkova. Na stezce je 8 zcela nových panelů, na nichž najdete zbrusu nové texty a další materiály - dokonce i ukázky kopanického nářečí a fotografie historické a současné. Stezku jsme realizovali společně se Vzdělávacím a informačním střediskem z Veselí nad Moravou www.vis.bilekarpaty.cz a konzultantem Ladislavem Ptáčkem www.interpretaceptacek.cz. Dali jsme si na ní záležet, snad se vám tedy bude líbit. Budeme rádi, když nám napíšete, zda vás stezka zaujala a inspirovala. Prostředky na obnovu poskytla Agentura ochrany přírody a krajiny. Děkujeme všem zúčastněným i sponzorům za bezvadnou spolupráci a podporu.   

Stezka Moravské Kopanice také prošla rekonstrukcí - ještě na konci roku 2014. Realizaci zajišťovala soukromá firma www.koseni.cz ze Svídnice u Chrudimi, která vyhrála výběrové řízení. Trasa zůstala zachována, umístění jednotlivých panelů také (14 panelů), ale zatím nebylo obnoveno značení, proto je v některých místech již velmi špatně viditelné. Obnovu značek by měl zajistit  zřejmě postupně Klub českých turistů. Stezka vede z Hrozenkova a pokračuje hlavně  kolem obce Žítková.   Naučná stezka Moravské Kopanice má svůj základní okruh a odbočky. Celková délka je i s odbočkami asi 23 km (odbočky vedou směrem na Lokov a na Hutě). Základní okruh bez odboček asi 12 km.
Obě stezky jsou vyznačeny  i v některých turistických mapách.

Naučná stezka Lopeník nebyla zrekonstruována a s rekonstrukcí se ani nepočítá. Je již po dlouhých letech fungování ve velmi špatném stavu, na její údržbu nejsou finanční prostředky, proto scházejí na mnoha místech panely i značení. Její návštěvu proto nedoporučujeme.

V roce 2012 jsme se Vzdělávacím a informačním střediskem Bílé Karpaty, o.p.s. spolupracovali na realizaci některých  nových naučných stezek do mobilu tzv. beetaggů. Podrobnosti o  virtuálních stezkách na www.taggmanager.cz   

Lomy

Pěknými a oblíbenými výletními místy jsou i opuštěné lomy, kde již byla dávno zastavena těžba. Nejznámější je asi Lom Rasová, který je také částečně zaplavený. Jde o přírodní památku, bývalý pískovcový lom. Najdete jej blízko motorestu Rasová, u hlavní silnice.

Doprovodný obrázekDoprovodný obrázekDoprovodný obrázek

E50 mezi Bystřicí pod Lopeníkem a Starým Hrozenkovem blízko rozcestí na obec Komňa.

Zaplavený je i další maličký lom u obce Komňa nazvaný Modrá voda. K němu se dostanete buď přímo z obce Komňa, nebo od motorestu Rasová po zelené značce.
Čedičový lom leží i mezi obcemi Starý Hrozenkov a Žítková. Najdete ho, když se ze Starého Hrozenkova vydáte k Žítkové po naučné stezce Moravské Kopanice. Je u něj umístěn i jeden z panelů  naučné stezky.

 

 

Lom ve Starém Hrozenkově

Málo známý, ale velmi pěkný je i maličký lom Lokov (Krhovský lom). K němu se dostanete po modré značce, která vede ze Žítkové přes Krhov až do Bojkovic.

Lom Lokov

Koupání

Na letní venkovní koupání je zařízeno jednak několik ubytovacích a rekreačních zařízení - například Kord (dříve Kordárna) ve Starém Hrozenkově, Rekreační středisko Lopeník, horská chata Vyškovec, penzion Patrik. Krytý bazén a wellness centrum je na Hotelu Kopanice na Žítkové (i pro veřejnost) a na Chatě Jana na Mikulčině Vrchu. Saunu a hydromasážní vanu vlastní Rekreační středisko Monte Lope v Lopeníku.

V roce 2007 byly v obci Starý Hrozenkov otevřeny nové menší venkovní bazény pro veřejnost, které najdete v blízkosti fotbalového hřiště, v areálu kempu pro karavany. Bazény jsou běžně přístupné veřejnosti většinou o prázdninách, nemusíte být hosty kempu.
Další větší koupaliště pro veřejnost pak najdete v Bojkovicích (městské koupaliště se bude rekonstruovat), Hluku, Uherském Brodě, Luhačovicích nebo v Trenčíně. Nové koupaliště má i obec Pitín. Další bazény či koupaliště mají například Strání, Záhorovice, Nezdenice, Nivnice.

Kvalita vody v přírodních nádržích je proměnlivá, často v létě spíše horší, a koupání v nich je na vlastní nebezpečí.
Rybníky, které je příležitostně možné využít ke koupání, najdete ve Starém Hrozenkově (Rybník pod bazény, u celnice. Rybník u kapličky je ke koupání nevhodný.) a na Žítkové - soukromý.

Pokud byste měli na koupání chuť v zimě, nebo když koupání venku počasí nepřeje, můžete využít nabídky Akvacentra Delfín v Uherském Brodě. Nové wellness centrum s bazénem je i na Chatě Jana na Mikulčině Vrchu. Pak v Luhačovicích.   

Hrady a zámky

V červenci 2011 byl po rekonstrukci znovu otevřen zámek Nový Světlov v Bojkovicích. Funguje zejména jako kulturní centrum a hotel, kde se konají koncerty a divadelní představení. Je zde kromě prostorného sálu pro koncerty a divadla také restaurace a hotel. Zámek nabízí i prohlídky většinou v letních měsících.

Další hrady v nejbližším okolí: Brumov- Bylnice, Trenčín, Beckov, případně vzdálenější Buchlov. Často navštěvovaným hradem jsou Čachtice - hrad je po rekonstrukci. V pohoří Povážský Inovec je hezká zřícenina Tematín. Malá zřícenina je také na Vršatci.

Slovensko

Pokud byste se chtěli vypravit na výlet za hranice - na Slovensko, zajímavé a pěkně a přehledně zpracované informace o Trenčíně a jeho okolí najdete například na webových stránkách www.visittrencin.sk.

Zajímavé výlety můžete podniknout také třeba na Vršatec - vápencové bradlo (u obce Vršatské Podhradie). Je zde i naučná stezka a zřícenina hradu.

K procházkám zve pohoří Povážský Inovec. U Trenčína se nachází také nejstarší poutní místo na Slovensku Skalka nad Váhom.

Několik zajímavostí nabízí například i nedaleká Bošácká dolina, kam se dostanete buď přes obec Březová či přes Slovensko. V dolině je několik minerálních pramenů a také například v obci Zemianské Podhradie pamětní dům Jozefa L'. Holubyho (evangelický farář, významný přírodovědec, historik, archeolog, národopisec) a L'udovíta Riznera (první slovenský bibliograf). Hned vedle domku je i unikátní empírový evangelický kostelík.

Když pokračujete dolinou dále, dostanete se až do vesničky Haluzice, kde je známá Haluzická tiesňava, zřícenina opevněného románského kostelíku a také rozhledna. 

 

Zajímavá muzea v okolí Uherskobrodsko

Návštěva domku poslední žítkovské bohyně Irmy Gabrhelové

Zájemci mohou navštívit také domek poslední bohyně Irmy Gabrhelové, který dnes patří rodině Mizerových.  V roce 2018 je domek přístupný od 1.4. do  31.10.

-        Prohlídka s výkladem trvá cca 60-90 minut

-        Otevírací doba je každou sobotu, neděli a ve svátky vždy ve 13.00 hod., 14.30 hod., 16.00 hodin. Na tyto prohlídkové hodiny není potřeba se telefonicky objednávat.

-        V případě zájmu o prohlídku pro větší uzavřenou skupinu v počtu alespoň 10ti a více lidí je možné se telefonicky domluvit na individuální prohlídce

-        Taktéž je možné se domluvit na individuální prohlídce mimo uvedené sobotní a nedělní otevírací časy, ale za předpokladu minimální 4 členné skupiny a více

-        Dotazy, doplňující informace nebo objednávky můžete uskutečnit buď přes náš e-mail: petr.mizera@volny.cz nebo zavolat na telefonní číslo 608 467 901.  Další informace i ubytování  v sousedství muzea najdete na webových stránkách www.chalupazitkova.cz 

 

Muzeum v Bystřici pod Lopeníkem

V létě 2016 bylo otevřeno malé muzeum v Bystřici pod Lopeníkem č.p. 77. Domek je ukázkou lidového stavitelství. Můžete v něm shlédnout i dokumentární či přírodopisné filmy z Bílých Karpat. Vstupné dobrovolné. Prohlídku si můžete objednat na telefonu 736 445 006.

muzeum bystrice plakát2.jpg

Další muzea v okolí

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích
Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě
Muzeum zvěrokleštičů v Komni
Památník J.A. Komenského v Komni
Muzeum lidových pálenic ve Vlčnově (www.slovackemuzeum.cz)
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (různé expozice)
Muzeum v Šumicích (kroj, řemesla, bydlení)

 


Vzdálenější

 

 

Výlety za uměním

Také nás nedávno navštívili majitelé Ateliéru Žampach z Uherského Brodu, kteří se zabývají  vývojem, produkcí a prodejem reliéfně pískovaného skla, aby nám představili svůj ateliér i tvorbu. Pokud tedy hledáte nový zajímavý skleněný prvek do svého bytu či domácnosti nebo dárek pro své přátele či blízké, navštivte ateliér na webu nebo přímo v Uherském Brodě. Určitě si  vyberete z neuvěřitelně pestré nabídky tohoto velmi zajímavého ateliéru.  V našem infocentru můžete získat také slevovou kartičku, která vám umožní při nákupu skla v ateliéru uplatnit 10% slevu.

Výlety za dobrým jídlem

V našem Katalogu ekologického zemědělství Zlínského kraje a Hodonínska na našem webu najdete také ekologické zemědělce a výrobce biopotravin, kteří nabízejí zajímavé regionální výrobky. Někdy je i kvalitní regionální jídlo nebo nápoj vděčným suvenýrem z výletu nebo dovolené. Nedaleko od Starého Hrozenkova najdete například obec Hostětín, ve které už od roku 2000 funguje moštárna vyrábějící několik druhů moštů v kvalitě bio a sirupů. Výrobky je možné si nakoupit přímo na moštárně.  Obec Hostětín je známá také různými modelovými ekologickými projekty (pasivní dům, kořenová čistírna odpadních vod, výtopna na biomasu, naučná stezka, stará sušírna ovoce ....). Působí zde také Ekocentrum Veronica, které realizuje pro skupiny i exkurze po ekologických projektech v obci a má řadu zajímých aktivit. 

V Krhově (u Bojkovic) působí malá rodinná ekologická farma Koldokol, která zpracovává ovoce a byliny a vyrábí z nich biolády nebo sirupy a čaje. Nově má od roku 2017 zřízenu manufakturu s obchůdkem na bývalé celnici ve Starém Hrozenkově. Prodávají zde i další ovocné i neovocné produkty od jiných výrobců. Třeba i sýry a klobásky. Stavit se můžete v obchůdku i na kávu.

V Komni je další pěstitel a zpracovatel ovoce Ekosady Komňa www.biosvestky.cz . Ovoce suší a vyrábějí i výborná povidla. Prodávají i med. U sadu je i malá velmi pěkná naučná stezka zaměřená na ovocnářství a přírodu. 

Ovoce suší také ekologický ovocnář Zdeněk Ševčík v Pitíně č.p. 15 (tel: .

V obci Žítková (č.p.  201) pak nedávno zprovoznili malou zpracovnu ovčího mléka a vyrábějí zde ovčí produkty manželé Šustekovi tel. + 420 725 114 849 (sýry, brynzu, žinčicu, oštěpek). Výrobky jsou z konvenční produkce, nemají ekologický certifikát, ale jsou vyrobeny z mléka od oveček, které se pasou tady na Kopanicích.  Výrobky jsou však dostupné jen většinou od dubna do října. V zimě a mimo uvedené období většinou k dispozici nejsou.

Další zajímavá výletní místa ještě pro Vás postupně doplníme.

Tipy na výlety do vzdálenějšího okolí

Pokud jste již Kopanice prošli křížem krážem, a máte chuť se podívat i někam dál, zkuste se inspirovat v následujícím přehledu dalších tipů na výlet:

Tipy na výlet do okolí Tipy na výlet do okolí

Další tipy můžete najít například na webu www.vychodni-morava.cz

Zajímavé akce v regionu i celé ČR najdete na portálu Kudy z nudy www.kudyznudy.cz  

 

Přiložené soubory

26. lis, 2014 · IS Kopanice