Načítám, čekejte prosím ...

Informační středisko pro rozvoj Moravských Kopanic, o.p.s. se sídlem ve Starém Hrozenkově

Využijte našeho regionálního katalogu a tržnice ekologického zemědělství

Katalog ekologického zemědělství

Tržnice ekologického zemědělství

Změny v Cross-compliance a GAEC 2

Ministerstvo zemědělství informovalo začátkem roku na svých stánkách o změnách týkajících se Cross-compliance, GAEC 2. Ke změnám došlo v souvislosti s novelou narizeni vlády 479/2009 Sb.Nektere zmeny jsou pro zemědělce poměrně vyznamné.Například došlo k povolení pěstování širokořádkových plodin za určitých stanovených podmínek na erozne ohrožených půdách. Doposud platil zákaz pěstování těchto plodin na svažitých erozně ohrožených půdách, což komplikovalo zemědělcům v hornatých oblastech např. pěstování brambor i pro vlastní potřebu. Na erozně silně ohrožených půdách je možné zakládat porosty obilnin a řepky s využitím půdoochranných technologií. U obilnin s podsevem jetelovin ci jetelotravnich směsí.Na mírně erozně ohrožených půdách již se mohou pěstovat i brambory, řepa a další širokořádkové plodiny, pokud budou zakládány s využitím půdoochranných technologií.Pro menší plochy do 0,4 ha zemědělské půdy jsou pravidla pro pěstování širokořádkových plodin ještě o něco volnější. Podrobnosti viz odkaz na tiskovou zprávu MZe. Také jsou zařazeny do Cross-compliance nově požadavky týkající se Dobrých životních podmínek zvířat. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě Mze viz odkaz níže. http://eagri.cz/public/web/mze/dotace/kontroly-podminenosti-cross-compliance/aktuality/novela-narizeni-vlady-c-479-2009-sb-o.html

Ministerstvo zemědělství informovalo začátkem roku na svých stánkách o  změnách týkajících se Cross-compliance, GAEC 2. Ke změnám došlo v souvislosti s novelou narizeni vlády 479/2009 Sb.
Nektere zmeny jsou pro zemědělce poměrně vyznamné.
Například došlo  k povolení pěstování širokořádkových plodin za určitých stanovených  podmínek na erozne ohrožených půdách.
Doposud platil zákaz pěstování těchto plodin na svažitých erozně ohrožených půdách, což komplikovalo zemědělcům v hornatých oblastech např. pěstování brambor i pro vlastní potřebu.
Na erozně silně ohrožených půdách  je možné zakládat porosty obilnin a řepky s využitím půdoochranných technologií. U obilnin  s podsevem jetelovin ci jetelotravnich směsí.

Na mírně erozně ohrožených půdách  již se mohou pěstovat i brambory, řepa a další širokořádkové plodiny, pokud budou zakládány s využitím půdoochranných technologií.
Pro menší plochy do 0,4  ha zemědělské půdy jsou pravidla pro pěstování širokořádkových plodin ještě o něco volnější. Podrobnosti viz odkaz na tiskovou zprávu MZe.
Také  jsou zařazeny do Cross-compliance nově požadavky týkající se Dobrých životních podmínek zvířat.  

Podrobnosti najdete v tiskové zprávě Mze viz odkaz níže. Informace týkající se nových požadavků na  péči o zvířata najdete v informačním letáčku

Letak_SMR_2__11_opr.pdfhttp://eagri.cz/public/web/mze/dotace/kontroly-podminenosti-cross-compliance/aktuality/novela-narizeni-vlady-c-479-2009-sb-o.html

 


Aktuality v EZ podpořeny z Programu švýcarsko-české spolupráce v rámci projektu "Multifunkční síť ekologického zemědělství ve Zlínském kraji". www.swiss-contribution.cz; www.nadacepartnerstvi.cz

15. led, 2013 · IS Kopanice

Další v rubrice